Hazánk műkincspiaca a koronavírus-járvány okozta gazdasági világválság időszakában is biztos lábakon nyugszik. Az értékes antik tárgyak értékállóak, folyamatos azokra a kereslet. Az eladó a felmenőktől örökölt régiséget hozzáértő felvásárlóra bízza, aki sikeres üzletkötés után tovább értékesítheti a tárgyat.
Egy hagyaték felvásárlás során a laikus eladó és a régiségszakértő kölcsönösen egymásra vannak utalva, hogy megtörténjen a felvásárlás. A régi tárgyak eszmei értékükön túl jelentős anyagi hasznot hozhatnak tulajdonosuknak, vagy értékesítőjüknek. A figyelmes szakemberek az előző generációktól örökölt hagyatékok között számos alkalommal bukkanhatnak értékes zsákmányra. A szemfüles vadászok olyan értékeket találhatnak, amelyeknek múzeumban a helye. Ezért rengeteg alkalommal előfordul, hogy a múzeumok gyűjtőket bíznak meg a hagyaték felvásárlással.
A stabilitás
A stabil piac okai, hogy az alapok nagyon szilárdak. Az emberiség történetében mindig megfigyelhető volt a régiségek, az antik tárgyak, a műalkotások iránti vonzódás. A tulajdonosok tárgyaiért aukciókon, licitálásokon szenvedélyes gyűjtők egész vagyonokat fizetnek. A múzeumokban, kiállításokon látogatható műkincsek megtekintéséért az érdeklődők nem sajnálnak pénzt áldozni a belépőjegyekre. Ennek a körforgásnak köszönhető, hogy az emberek a válság idején állampapírok, illetve kötvények helyett inkább műkincsbe fektetik az pénzüket.
Együttműködés a hazai műkereskedelem – a múzeumi megbízottak
A jogellenes műkereskedelem gyakran helyrehozhatatlan károkat okoz a magyar, valamint az európai kulturális örökségben. Az illegális tevékenység miatt gyakran teljes mértékben megsemmisül minden, a műtárgyhoz köthető történelmi vagy tudományos információ. Ezért rendkívül fontos, hogy a műkereskedelem átlátható, ellenőrzött körülmények között történjen. A régiségkereskedők és a múzeumok szoros együttműködése ilyen ellenőrzött körülmények között zajlik. Kevesen tudják, de manapság a legnagyobb felvásárlók a múzeumok, amelynek a megbízottjai folyamatosan figyelik az aukciókat és a hagyaték felvásárlásokat. A múzeumnak dolgozó régiségkereskedők a magánszemélyekkel ellentétben a festmény és az antik bútor felvásárlás során több tételt vesznek az eladótól.
A piac további szereplői – a magánygyűjtemények és a közvetítők
A magyarországi műkereskedelem egyik piaci szereplője a magángyűjtemények. A nem állami felvásárlók szintén előnyben részesítik a szervezett keretek között zajló eladást, értékesítést. A magánygyűjteményekhez – a nem a múzeumok által megbízott – régiségkereskedők által végzett régiség felvásárlás után jutnak el az értékes tárgyak. A régiségkereskedők, vagyis a közvetítők folyamatosan monitorozzák a keresletet és a kínálatot. Ezen piaci szereplők a megvásárolt műkincsekből nem szerveznek kiállítást, de szakértőként gondozzák a hagyatékot, amíg azt értékesítik a magángyűjtemények számára. Ezzel az eljárással sem keletkezik szellemi kár a világ kulturális örökségében.